Strona główna / Gospodarka
2021-04-28    

Gospodarka

 

Gmina i Miasta Ulanów położona jest w północnej części województwa podkarpackiego, na Równinie Biłgorajkiej. Sąsiaduje z gminami: Nisko, Jarocin, Harasiuki, Rudnik nad Sanem i Krzeszów. Gmina Ulanów obejmuje swym zasięgiem 119,5 km2. Administracyjnie podzielona jest na Miasto Ulanów i 13 Sołectw. Ogółem Gminę Ulanów zamieszkuje, zgodnie z danymi na dzień 23.09.2013r. 8788 mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia wynosi ok. 74 osób/km2 .

Samo miasto Ulanów leży w widłach Sanu i Tanwi, dokładnie w miejscu, gdzie łączą się obie rzeki, na piaszczystym wzniesieniu 10 metrów nad poziomem obu rzek, 169 metrów nad poziomem morza. Bliskie sąsiedztwo rzek, w tym szczególnie Tanwi sprzyja powstawaniu mikroklimatu nasyconego jodem.  Od południowo - wschodniej strony Ulanów graniczy ze wspaniałym kompleksem lasów zwanych Uleszczyzną, w których można polować, zbierać grzyby, a zimą urządzać kuligi. W większości tereny gminy są równinne, tylko prawy brzeg Sanu wznosi się do wysokości ok. 182 m n.p.m. Z Ulanowa łatwo i szybko dostać się  można do Puszczy Solskiej, Parku Krajobrazowego "Lasy Janowskie", wzniesień Roztocza i tamtejszego Parku Narodowego.
Z nadtanewskiego miasteczka można wybierać się do pobliskiego Sandomierza, Zamościa, czy też Łańcuta, Jarosławia i Przemyśla.