2021-04-28    

Trwają rozmowy dotyczące planów utworzenia Niżańskiej Strefy Gospodarczej „San-Tanew”

 

 

W połowie kwietnia 2021 roku, w Urzędzie Gminy i Miasta w Ulanowie, odbyło się kolejne spotkanie poświęcone planom utworzenia Niżańskiej Strefy Gospodarczej „San-Tanew” wraz z budową terminala przeładunkowego w miejscowości Huta Deręgowska w Gminie Ulanów. Inicjatorami spotkania byli Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz i Starosta Niżański Robert Bednarz.

Udział w nim wzięli zaproszeni goście: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie Wacław Piędel, Prezes Zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o. Zbigniew Tracichleb, Dyrektor Infrastruktury PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o., Dariusz Kardasz, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Piotr Mróz, Z-ca Dyrektora Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu Zygmunt Cholewiński i Prezes firmy Gplan Damian Michalski.

Przypomnijmy, że podczas pierwszego spotkania, które odbyło się na początku marca br., dyskutowano m.in. o możliwościach utworzenia terenów inwestycyjnych na terenie planowanej do powstania strefy gospodarczej w okolicach Huty Deręgowskiej w Gminie Ulanów.

Spółka PKP LHS przygotowuje budowę lokalnego centrum sterowania linii nr 65 obejmującego również mijankę Huta Deręgowska LHS. Istniejące tory nr 1, 2, 4 zostaną wydłużone, co umożliwi przyjmowanie dłuższych składów pociągowych. Wybudowany zostanie również nowy tor odstawczy nr 6. Projekt przewiduje również budowę drogi dojazdowej wzdłuż mijanki od przejazdu kolejowego w ulicy Głównej oraz placu do zawracania. Inwestycja pozwoli zwiększyć przepustowość linii kolejowej oraz ożywić lokalną aktywność gospodarczą.

– Priorytetem w kwestii realizacji inwestycji jest współpraca między samorządami oraz potrzeba wzajemnego uzupełniania. Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju inicjatywy biznesowe, w tym również samorządowe – podkreślił Zbigniew Tracichleb, Prezes Zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

Celem spotkania było również uzgodnienie działań w zakresie przygotowania terenów inwestycyjnych, prac planistycznych, opracowania dokumentów, jak również wykonania niezbędnej infrastruktury .

Jako Gmina, podjęliśmy już starania w celu przygotowania terenów inwestycyjnych, w tym uzbrojenia terenu w niezbędną infrastrukturę i rozpoczęliśmy działania związane z opracowaniem dokumentacji planistycznej – mówił Burmistrz Stanisław Garbacz

- Cieszę się z tego spotkania, ponieważ to kolejny krok, który wykonujemy w kierunku utworzenia Niżańskiej Strefy Gospodarczej „San-Tanew”. Będziemy starali się organizować kolejne spotkania w ramach Niżańskiego Konwentu Samorządowego, z uwagi na spójność niektórych działań, które będą mogły oddziaływać na poszczególne Gminy. Musimy zwrócić także uwagę na możliwości pozyskania środków na uzbrojenie terenu – wyjaśniał Starosta Niżański Robert Bednarz.

Uczestniczący w spotkaniu Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, Poseł na Sejm RP, który wspiera Powiat Niżański i należące do niego Gminy w realizowanych zadaniach, podkreślił swoje zaangażowanie w działania związane z powstaniem NSG. Zadeklarował dalsze wsparcie i pomoc, zwracając uwagę na możliwości pozyskania środków na realizację tej inwestycji, pochodzących z Krajowego Programu Odbudowy oraz UE.

 

Z-ca Dyrektora Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu Zygmunt Cholewiński, poinformował o możliwości współpracy istniejącej TSSE Euro-Park Wisłosan z powstającą Niżańską Strefą Gospodarczą „San-Tanew”.

 

 


 

DOKONAJ SAMOSPISU INTERNETOWEGO I WEŹ UDZIAL W LOTERII – TO ŁATWY I SZYBKI SPOSÓB!

 

 

Zapraszamy do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Spis jest obowiązkowy, nie zwlekaj.

 

 

Kliknij na obrazek i przejdź do aplikacji spisowej.

 

 

Samospisu możesz dokonać także w Gminnym Punkcie Spisowym działającym w Urzędzie Gminy i Miasta w Ulanowie, służymy pomocą.

 

 

Gminne Biuro Spisowe

 



 

Gminny Punkt Spisowy


 


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - weź udział w loterii

 

 

Oddali cześć ostatniemu wyklętemu

 

 

 

W mroźne przedpołudnie 11 lutego 1959 roku oddziały MO i bezpieki otoczyły niewielką zagrodę we wsi Kulno. Tak został schwytany Michał Krupa, ostatni żołnierz wyklęty antykomunistycznego podziemia z naszej gminy. Hołd „Wierzbie” oddali Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy.

 

Michał Krupa walczył w strukturach Narodowej Organizacji Wojskowej, był członkiem Oddziału Partyzanckiego „Ojca Jana”, którym dowodził Franciszek Przysiężniak. W oddziale służył do czasu jego rozbicia przez Niemców 27 grudnia 1943 pod Grabą. Wraz z Józefem Zadzierskim „Wołyniakiem” zaciągną się do oddziału dyspozycyjnego Komendy Okręgu Rzeszów NO.

 

Walczył z sowietami, kolaborantami i UPA. Po samobójstwie „Wołyniaka” pochował go na cmentarzu w Tarnawcu, obok grobu swojego ojca. Potem służył pod komendą Adama Kusza ps. „Garbaty”. Jego oddział został otoczony i rozbity przez komunistów 15 sierpnia 1950. Michał był jednym z trzech partyzantów, którzy przebili się przez okrążenie. Ukrywał się w stodołach, bunkrach i lasach.

 

Został schwytany 11 lutego 1959 przez służby komunistyczne podczas obławy we wsi Kulno. Skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności, dzięki amnestii wyszedł na wolność w 1965 r. Zamieszkał u rodziny Pityńskich w Ulanowie.

 

Po odzyskaniu wolności ożenił się z Janiną Tarnawską z Wólki Tanewskiej. Pracował w gospodarstwie rodzinnym.

 

Zmarł 24 sierpnia 1972. Został pochowany na cmentarzu w Ulanowie.

 

Cześć Jego pamięci.

 


 

Trwa akcja szczepień seniorów przeciw COVID-19

 

 

Samorząd pomaga tym osobom, które we własnym zakresie nie są w stanie dotrzeć do punktu szczepień. A wszystko dzięki współpracy ze strażakami ochotnikami i zawodowymi z komendy powiatowej.

 

Gmina i Miasto Ulanów włączyło się do ogólnopolskiej akcji szczepień. Dzięki wsparciu finansowemu rządu i pomocy strażaków, transport do punktów szczepień mają zapewnione osoby niepełnosprawne i seniorzy, którzy nie mogą samodzielnie lub z pomocą rodziny stawić się w przychodni. Akcja możliwa jest dzięki wsparciu druhów z jednostek OSP. Ale nie tylko. Do walki z pandemią mocno włączyła się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nisku.

 

Tak było chociażby w przypadku dwójki seniorów z Wólki Tanewskiej. Małżeństwo nie miało możliwości dojechania samodzielnie do przychodni. Transport mężczyzny, który porusza się na wózku inwalidzkim wymagał pomocy profesjonalnych służb. Tu strażakom z OSP pomogli koledzy z komendy państwowej z Niska.

 

Dla tych mieszkańców Gminy i Miasta Ulanów, którzy potrzebują pomocy w transporcie uruchomiliśmy specjalny numer telefonu: 726 207 200.  Zgłaszać potrzebę transportu można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Przy zgłaszaniu niezbędne jest wskazanie punktu szczepienia z podaniem dnia i godziny ustalonego szczepienia.

 

Pod numerem telefonu 989 można uzyskać dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

 

Z pomocy w transporcie mogą skorzystać osoby spełniające kryteria:

- osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami,


- osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich,


- osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

 

 


 

Pomóżmy odbudować dom rodzinie z Kurzyny Małej 

 

Potrzebują pilnie naszej pomocy. Rodzinę, której los nie oszczędzał przez lata, spotkało kolejne nieszczęście. W środku zimy pożar zniszczył im dom. Dla czwórki dzieci i ich rodziców to prawdziwy dramat.

 

 

Łukasz jest najstarszy z rodzeństwa.  Czternastolatek ma bardzo rzadko spotykaną chorobę genetyczną: zespół Pradera-Williego. Dotknęła go także cukrzyca typu 2.

 

Dwunastoletni Jaś ma poważną wadę wzroku +11. Lekarze stwierdzili u chłopca opóźnienie psychoruchowe, a także autyzm dziecięcy.

 

Z chłopcami wychowują się również jedenastoletnia Ola i siedmioletnia Basia.

 

Rehabilitacji dzieci podporządkowane jest życie całej rodziny.  Wyjazdy do ośrodków i szpitali w całym kraju to codzienność dla Marii i Janusza Karbarzów, rodziców Łukasza, Jasia, Oli i Basi. Codzienność, która jest dla rodziny potężnym obciążeniem psychicznym i fizycznym ale też finansowym.

 

Jakby tego było mało rodzinę dotknęło kolejne nieszczęście. Pod koniec stycznia w ich skromnym domku w Kurzynie Małej wybuchł pożar. Ogień częściowo zniszczył dom, a remont jest bardzo pilny. Trzeba wymienić dach, krokwie na strychu, piec centralnego ogrzewania, pomieszczenie kotłowni, podłogi i sufity.

 

Dom wymaga również docieplenia, wymiany instalacji wodnej i pilnego remontu łazienki.

 

Pani Maria poświęciła się opiece nad dziećmi. Pracuje jedynie ojciec rodziny. Nie stać ich na pokrycie kosztów remontu zniszczonego przez pożar domu.

 

Dlatego zwracamy się do Państwa z gorącym apelem:  otwórzmy serca i wspomóżmy rodzinę, która znalazła się w tak dramatycznej sytuacji. Liczy się każda złotówka. Pamiętajcie - dobro powraca!

 

Wpłaty prosimy przekazywać na specjalnie w tym celu założony rachunek (którego właścicelką jest Pani Maria Karbarz) w Nadsańskim Banku Spółdzielczym  nr: 72 9430 0006 4005 0449 3000 0002

 

Akcja pomocy w serwisie zrzutka: zrzutka.pl/sshfnh

 

 

 

 

 


 

Narodowy Spis Powszechny

 

 

 

 

Ogłoszenie o naborze kandydatów na rachmistrzów


Formularz dla kandydatów na rachmistrzów

 


 

Informacja w sprawie szczepień przeciwko Sars-CoV-2

 

Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów informuje o uruchomieniu telefonu kontaktowego dla osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy nie mogą we własnym zakresie dotrzeć do punktu szczepień przeciwko Sars-CoV-2 i chcą skorzystać z organizowanego przez gminę transportu.

 

Transport przeznaczony jest dla osób:

 

- posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;

 

- mających trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu).

 

 

Numer telefonu 726 207 200 aktywny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Przy zgłaszaniu potrzeby transportu niezbędne będzie  wskazanie punktu szczepienia z podaniem dnia i godziny ustalonego szczepienia.

 

Punkty szczepień w gminie Ulanów:

 

- Niepubliczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ul 3-go Maja 19, 37-410 Ulanów, tel. 15 876 30 01

 

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Kurzyna Średnia 59, 37-410 Ulanów, tel. 15 843 13 22

 

 

Prosimy o przekazanie tej informacji osobom starszym i niepełnosprawnym, które często mają ograniczony dostęp do internetu.

 


 

 

 

Opieka wytchnieniowa dla naszych mieszkańców.

 

Gmina Ulanów zrealizowała Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020. Program skierowany był do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.


 

W wyniku otwartego konkursu, zadanie zostało powierzone Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Poprowadź Mnie przez Świat” – organizacji doświadczonej w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

 

 

Usługą opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego objętych zostało 20 osób z terenu Gminy i Miasta Ulanów, w tym 9 dzieci i 11 osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności, w łącznej liczbie 1250 godzin. Usługa opieki wytchnieniowej odbywała się w Szkole Przysposabiającej do Pracy w Ulanowie, jak również w miejscu zamieszkania uczestnika programu.



- Cieszę się, że działania Gminy pozwoliły rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych na chwile wytchnienia i odpoczynku – mówi burmistrz Stanisław Garbacz. - Zdaję sobie sprawę ile poświęcenia i zaangażowania wymaga stała opieka nad osobą niepełnosprawną. W ostatnich miesiącach, w związku z pandemią wszystko było jeszcze trudniejsze, dlatego też czuję wielką satysfakcję, że mogliśmy pomóc. Ponieważ program został bardzo pozytywnie odebrany przez opiekunów osób niepełnosprawnych, chcemy go kontynuować. Złożyliśmy już odpowiedni wniosek do Wojewody Podkarpackiego.



„Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020 zrealizowana została ze środków Funduszu Solidarnościowego przyznanych w ramach Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz budżetu Gminy i Miasta Ulanów.

 

 


 

 

 

Do pobrania wzór umowy

 


 

Mistrz Andrzej Pityński został laureatem prestiżowej nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”, ustanowionej przez Instytut Pamięci Narodowej.

 


 

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Jest ona przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego.

 

Do tegorocznej edycji nagrody wpłynęło 126 zgłoszeń. Z pośród nich wybrano 5 laureatów, w tym Kawalera Orderu Orła Białego Andrzeja Pityńskiego.

 

Dr Jan Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej w liście do Stanisława Garbacza, Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów pisze: „Śp. Andrzej Pityński był jednym z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich rzeźbiarzy współczesnych… Nie doczekał uroczystej gali wręczenia nagród, wyznaczył jednak Szanownego Pana Burmistrza do odbioru pamiątkowej statuetki. Trudna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam jednak na organizację wydarzenia. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się zatem 2021 r.”

 

Andrzej Pityński urodził się 15 marca 1947 roku w Ulanowie. Jest autorem wielu wybitnych rzeźb monumentalnych rozsianych po całym świecie.

 

Artysta zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 18 września 2020 r.


Link do relacji z konferencji prasowej Instytutu Pamięci Narodowej

 


Ulanów stawia na ekologię – pomogą unijne pieniądze

 

Kliknij tutaj by zobaczyć artykuł

 


 

Gmina Ulanów pozyskała dotację na remont parku i dworu w Bielinach

 

 

 

- Dwór i park dworski w Belinach w gminie Ulanów to niezwykłe miejsce – podkreśla Stanisław Garbacz, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. – To miejsce urokliwe, historyczne. Stanowi dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Od czasu, gdy dwór stał się własnością gminy, staraliśmy się o pieniądze na remont zabytku i odnowę parku, tak aby miejsce to zaczęło tętnić życiem: stało się atrakcją turystyczną i kulturalną. I udało się połączyć wszystkie te zamierzenia w projekcie złożonym do Ministrostwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Programu „Kultura”, Działanie 1 „Poprawa zarzadzania dziedzictwem kulturowy”.

 

Projekt pn. „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Gminy Ulanów” pozwoli  na wyremontowanie historycznego dworu i renowację parku i dzięki temu rozszerzenie oferty kulturalnej Gminy Ulanów.

 

Wykonane zostaną roboty budowalne budynku dworu, prace pielęgnacyjne drzewostanu  parku, roboty melioracyjne, budowa alejek, mała architektura i oświetlenie.

 

Projekt przewiduje wiele działań kulturalno-edukacyjnych: wystawy, wydarzenia artystyczne, koncerty, warsztaty, pokazy, spotkania integracyjne oraz szkolenia związane z zarządzeniem kulturą i zwiększeniem kompetencji kadry instytucji kultury. Jednym z głównych działań będzie stworzenie muzealnej wystawy kultury dworskiej. Przybliży ona życie rodów szlacheckich, które władały bielińskimi ziemiami i zostawiły po sobie trwały ślad w historii lokalnej.

 

Do prowadzenia działalności kulturalnej i ochrony naszego dziedzictwa kulturowego zakupiony zostanie profesjonalny sprzęt oraz wyposażenie. 

 

Całość zadania to koszt ponad 5,6 mln., z tego z Funduszy Norweskich pozyskaliśmy 4,8 mln. zł.

 

Projekt realizowany będzie już od najbliższego roku przez Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie i Gminne Centrum Kultury w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Bieliny – wieś nad Sanem”. 

 

- Przygotowanie projektu wymagało dużo pracy, dlatego cieszę się, że został doceniony i decyzją wicepremiera, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego otrzymał dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Budżetu Państwa – mówi Rafa Weber, wiceminister infrastruktury. – A konkurencja była duża, bo wartość złożonych projektów ponad siedmiokrotnie przewyższyła dostępną w ramach naboru pulę środków. Niezmiernie cieszy mnie, że ten zabytkowy obiekt odzyska dawny blask i wraz z pięknym parkiem będzie służył lokalnej społeczności. Serdecznie gratuluję mieszkańcom gminy Ulanów.

 

 

Materiał TVM Stalowa Wola

 



 

W środę 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.


W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną gminne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były bardzo skromne.


Pod Tarczą Honoru w holu Urzędu Gminy i Miasta w Ulanowie wieniec złożyli Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy i Miasta Ulanów oraz Tomasz Siorek Skarbnik Gminy i Miasta Ulanów.


Na grobach żołnierzy walczących o niepodległość naszego kraju zapłonęły znicze, a miasto zostało udekorowane flagami narodowymi.


Oprócz Tarczy Honoru autorstwa zmarłego w tym roku pochodzącego z Ulanowa rzeźbiarza Mistrza Andrzeja Pityńskiego mamy na terenie Gminy jeszcze inne miejsca pamięci narodowej. W holu budynku urzędu jest też tablica poświęcona mieszkańcom Ulanowa poległym w latach 1919-1920. Na froncie budynku dawnego Urzędu Gminy przy ul. 3-go Maja jest tablica poświęcona żołnierzom Armii Krajowej.


W lesie w okolicach Glinianki w miejscu zwanym Rozdołem znajduje się krzyż i tablica upamiętniająca żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy zginęli w tym miejscu podczas walk z NKWD.


Groby żołnierzy walczących o niepodległość naszej ojczyny są na wszystkich cmentarzach naszej gminy. Wspomnieć należy krzyż upamiętniający poległych powstańców styczniowych, nagrobki upamiętniające pomordowanych w Katyniu, poległych w latach 1914-1918 i w czasie II Wojny Światowej i latach terroru stalinowskiego. Są też pojedyncze groby żołnierzy podziemia niepodległościowego i mogiła żołnierza kampanii września 1939 roku Tadeusza Buli, który zginął w obronie Ulanowa.


Na cmentarzu w Bielinach jest grób Juliana Kaczmarczyka i innych partyzantów poległych w czasie II Wojny Światowej. Groby poległych w czasie powstań narodowych i wojen są również na cmentarzu parafialnym w Kurzynie Średniej. W Bukowinie jest cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej, gdzie pochwo szczątki walczących po obu stronach zmagań wojennych w naszej okolicy.


Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów.


W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy. Obszar naszego kraju został podzielony pomiędzy Rosję, Austrię i Prusy. Nasz naród kilka razy stawał do walki o wolność.


Jednak dopiero 11 listopada 1918 roku ogłoszono ustanowienie państwa polskiego w granicach uwzględniających uwarunkowania historyczne. Powierzchnia Polski po odzyskaniu niepodległości wynosiła 388 tyś. km², a na jej terytorium mieszkało 27 mln osób.


Również 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.


Na pamiątkę tych wydarzeń, 11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości – stało się to po raz pierwszy 23 kwietnia 1937 roku.

 

 

 

 

 



 

 


 

 

Nowe miejsce rekreacji i wypoczynku w Dąbrowicy,

 

 

Właśnie zrealizowano zadanie pn. „Budowa obiektów małej architektury w miejscowości Dąbrowica” osiągając cel, jakim jest rozwój ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej. Zadanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wartość przedsięwzięcia to 60 tys. złotych. Środki finansowe przy ścisłej współpracy z Urzędem Gminy i Miasta w Ulanowie pozyskała Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowicy, a wykonawcą zadania był ZUK Sp. z o.o. w Ulanowie.

 

Niezagospodarowany do tej pory teren, zamienił się w miejsce, gdzie można przyjemnie i aktywnie spędzać czas. Są stoły do gier, mała architektura, można odpocząć na ławeczkach pod pergolami podziwiając uroki przyrody.

 

 


 

Dbamy o zachowanie dziedzictwa lokalnego

 

W ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 w zakresie zachowanie dziedzictwa lokalnego w tym wyposażenie mające na celu szerzenie lokalnej kultury i dziedzictwa lokalnego Stowarzyszenie Kulturalno- Społeczne „TRATWA”  przy ścisłej współpracy Urzędu Gminy i Miasta w Ulanowie zrealizowało zadanie pn. „Sztuka budowania i żeglugi galarami”.


W ramach przedsięwzięcia odbyły się warsztaty szkutnicze, podczas których uczestnicy projektu poznali tradycje flisackie, tajniki budowania tradycyjnego ulanowskiego galara i sami mogli przekonać się, że budowa galara to nie taka prosta sprawa. Wykonane zostały dwa galary, do których zakupiono komplety środków bezpieczeństwa, silniki oraz lawetę, która będzie służyć do przewożenia jednostek pływających. Podjęte działania maja na celu zachowanie ginącego rzemiosła Flisaków znad Sanu poprzez naukę sztuki budowania i żeglugi galarami.


Na zadanie Stowarzyszenie otrzymało środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w kwocie 60.000 zł.    

 



 

 


Odszedł Wincenty Pityński

 

 

 

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Retmana Wincentego Pityńskiego.

 

Wincenty Pityński urodził się w Ulanowie w 1927 roku. Pochodził z rodziny o tradycjach flisackich. Był ostatnim ulanowskim retmanem, który zawodowo spławiał drewno.

 

W 1993 roku poprowadził tratwę z Ulanowa do Gdańska. Był jedynym retmanem, który mógł przekazać wiedzę o flisackim rzemiośle młodszemu pokoleniu. Uczynił to jak prawdziwy mistrz, nie szczędząc trudu, czasu i zaangażowania. Tak zapoczątkował prawdziwe odrodzenie tradycji flisackiego miasteczka.

 

Dziękuję Ci Mistrzu nie tylko za to, że przekazałeś swoje bogate doświadczenie młodszym adeptom sztuki flisackiej. Dziękuję przede wszystkim za to, że zaszczepiłeś w kolejnych pokoleniach mieszkańców Ulanowa miłość do naszej wspaniałej tradycji. Na zawsze zająłeś szczególne miejsce w historii Ulanowa i w sercach jego mieszkańców.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 23 października o godz. 14.00 na cmentarzu parafialnym w Ulanowie.

 

Żegnamy…

 

Stanisław Garbacz

Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów


 

 

 

 

Powszechny Spis Rolny 2020 jest przeprowadzany w dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całego kraju, według stanu w dniu 1 czerwca 2020 r. Spisem objęte są wszystkie gospodarstwa rolne w Polsce.


Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy, a użytkownicy gospodarstw rolnych są zobowiązani do udzielania odpowiedzi. Obowiązek ten możecie wypełnić korzystając z następujących metod:


1) Samospis internetowy – dostępny na stronie https://spisrolny.gov.pl/. Można również skorzystać z pomocy Gminnego Punktu Spisowego działającego przy Urzędzie Gminy i Miasta w Ulanowie (tel. 15 876 30 41),


2) Spis telefoniczny – należy zadzwonić na infolinię spisową pod numer tel. 22 279 99 99 lub nr tel. 15 822 99 18 i zgłosić chęć spisania gospodarstwa.


Z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji, skontaktuje się rachmistrz spisowy.


Na terenie Gminy i Miasta Ulanów spis przeprowadza trzech rachmistrzów:


1.            Ewa Janiec, kontakt: tel. 22 666 66 62, kod rachmistrza 5356 lub tel. 571 505 356,

2.            Justyna Kozdra, kontakt: tel. 22 666 66 62, kod rachmistrza 5358 lub tel. 571 505 358,

3.            Lucyna Myszka, kontakt: tel. 22 666 66 62, kod rachmistrza 5361 lub tel.571 505 361.

 

Zwracam się do Państwa z prośbą o życzliwe przyjęcie rachmistrzów i współpracę w celu sprawnego przeprowadzenia spisu rolnego.

 

 

                                         Stanisław Garbacz

 

                                         Gminny Komisarz Spisowy

                                          Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów

 


 

Kolejne laptopy dla szkół
 
 

 

Druga partia laptopów do zdalnego nauczania trafiła do naszych szkół. Gmina pozyskała na ten cel 78 tysięcy złotych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
 
W kwietniu ruszył program Ministerstwa Cyfryzacji „Zdalna Szkoła“. Projekt umożliwił samorządom zakup komputerów do szkół ze środków Unii Europejskiej.
 
Gmina i Miasto Ulanów zakupiła 32 laptopy.
 
Laptopy już trafiły do szkół na ternie gminy.
 
Grant z Centrum Projektów Polska Cyfrowa jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu”, Działanie 1.1. „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”.

 

Pierwsza partia sprzętu trafiła do szkół już w maju. Gmina pozyskała wtedy z funduszu 60 tys. zł. , co pozwoliło na zakup 26 laptopów.

 


 

Uwaga! Prośba o potwierdzenie uczestnictwa w programie OZE.

 

Gmina i Miasto Ulanów informuje, iż projekt pn.  "Odnawialne źródła energii na terenie Gminy i Miasta Ulanów” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 – Działanie 3.1 czysta energia Rozwój OZE otrzymał dofinasowanie i będzie realizowany na terenie naszej Gminy.

W zawiązku z powyższym prosimy osoby, które deklarowały przystąpienie do programu i wykonały projekt o potwierdzenie swojego uczestnictwa. Potwierdzenia można dokonać osobiście w siedzibie urzędu lub telefonicznie po numerem 15 8763041  wew. 18 lub 24.

 


Odszedł Mistrz Andrzej Pityński

 

Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o odejściu rodaka Ulanowa, Mistrza Andrzeja Pityńskiego.

Drogi przyjacielu. W imieniu własnym i mieszkańców Ulanowa pragnę serdecznie podziękować za Twoje niezwykłe życie. Za dzieła, których jesteś autorem, za umiłowanie wolności i przypominanie światu o naszej niełatwej historii. Dziękuję za przekazane na rzecz miasta rzeźb, medali, rysunków i pamiątek historycznych. To dla nas bezcenne dary, dzięki którym mogliśmy utworzyć muzeum Twojego imienia.

 

Zawsze będziesz dla nas nauczycielem patriotyzmu i szacunku dla bogatych tradycji naszej Małej Ojczyzny, o której nigdy nie zapominałeś. Zawsze podkreślałeś, że nasza tradycja to nasze korzenie, to siła jaką dali nam nasi przodkowie. To ona decyduje o naszej tożsamość, bez której bylibyśmy skazani na zniknięcie.

 

Drogi Andrzeju, pożegnanie, które dziś składam jest dla mnie tym bardziej trudne, bo dotyczy rodaka Ulanowa, artysty o międzynarodowej sławie, który nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Jestem przekonany, że również Ulanów nigdy nie zapomni o swoim wybitnym synu.

 

                                                                                                           Żegnaj…

        

                                                                                                      Stanisław Garbacz

                                                                                         Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów



Stypendia dla najzdolniejszych

 

 

 

Najzdolniejsi uczniowie z naszej gminy odebrali stypendia burmistrza za rok 2019/2020. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach.

 

- Serdecznie gratuluje wam wspaniałych sukcesów i życzę jeszcze wspanialszych osiągnięć w przyszłości – mówił do młodych stypendystów burmistrz Stanisław Garbacz.  – A rodzicom winszuje tak uzdolnionych pociech.

Stypendia przyznano 45 uczniom. W tym roku były to nagrody za wyniki w nauce, za szczególne osiągnięcia w nauce i za szczególne osiągnięcia w sporcie. Serdecznie gratulujemy.

 


 

 

 

Powszechny spis rolny ma zostać przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020r.  Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy.

 

Jak można się spisać?

 

Podstawowym kanałem przekazywania informacji jest samospis internetowy. Aplikacja do samospisu będzie dostępna od 1 września na stronie spisrolny.gov.pl i będzie aktywna przez cały okres trwania PSR czyli do 30 listopada.

 

Samodzielnie będą mogły się spisać także osoby, które nie posiadają urządzenia lub dostępu do internetu. Z myślą o nich przygotowaliśmy odpowiednie stanowisko w Urzędzie Gminy i Miasta Ulanów. W tym punkcie od początku września będzie można skorzystać nie tylko z

komputera z dostępem do internetu, ale również z fachowej pomocy przeszkolonych osób.

 

Dodatkowo będą wdrożone metody pomocnicze:

 

- od 16 września wywiady telefoniczne przeprowadzane przez rachmistrzów telefonicznych,

 

- od 1 października wywiady bezpośrednie przeprowadzane przez rachmistrzów terenowych,

 

Należy pamiętać że, użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie dokonał samospisu, nie będzie mógł odmówić udzielenia odpowiedzi rachmistrzowi, który się z nim skontaktuje bezpośrednio lub telefonicznie.

 

Od 17 sierpnia ruszyła specjalna infolinia 22 279 99 99 wew.1 , konsultanci infolinii spisowej odpowiedzą na wszystkie pytania związane ze spisem rolnym.

 

Kontakt:

Bieżące informacje o spisie rolnym dostępne są na stronie internetowej GUS: spisrolny.gov.pl

Wojewódzkie Biuro Spisowe –  Urząd Statystyczny w Rzeszowie, ul. Jana III Sobieskiego 10, 35-959 Rzeszów, tel.: +48 17 853 52 10 w. 307    e-mail: sekretariatusrze@stat.gov.pl

Gminne Biuro Spisowe –  Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie, ul. Rynek 5, 37-410 Ulanów, tel. 15 876 30 41, e-mail: pucko@ulanow.pl

 

 

 


 

Winda dla niepełnosprawnych w szkole

 

W ubiegłym tygodniu w siedzibie Starostwa Niżańskiego zostały podpisane umowy o dofinansowanie projektów w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w Obszarze B i F Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

W Obszarze B Programu dofinansowane zostały projekty złożone przez Gminę i Miasto Ulanowów pn.: „Platforma do pionowego transportu osób niepełnosprawnych połączona z przebudową schodów zewnętrznych przy skrzydle Zespołu Szkół w Ulanowie” oraz projekt opracowany przez Gminę Harasiuki pn.: „Budowa podjazdu dla niepełnosprawnych przy budynku Urzędu Gminy”. Natomiast w Obszarze F dofinansowany został projekt Caritas Diecezji Sandomierskiej pn.: „Remont dachu wraz z ociepleniem i remont czterech łazienek”, który zostanie zrealizowany w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem.

 

Umowy na realizację powyższych projektów podpisane zostały pomiędzy Powiatem Niżańskim reprezentowanym przez Starostę Niżańskiego Roberta Bednarza i Wicestarostę Adama Macha, w obecności Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku Marty Ciosmak, a Gminą i Miastem Ulanów reprezentowaną przez Burmistrza Stanisława Garbacza, Gminą Harasiuki reprezentowaną przez Wójta Krzysztofa Kiszkę i Caritas Diecezji Sandomierskiej, którą reprezentował Dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej ks. Bogusław Pitucha.

 

Dzięki aktywności Powiatu Niżańskiego w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych Gmina Harasiuki otrzymała dofinansowanie na realizację zadania w wysokości 35.000 zł, Gmina i Miasto Ulanów 38.758, 31 zł i Caritas Sandomierska 160.000 zł.

 

Pozyskane środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozwolą dostosować poszczególne obiekty do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a tym samym przyczynią się do realizacji założeń Strategii Rozwiazywania Problemów Społecznych dla Powiatu Niżańskiego na lata 2017 -2023.

 

Źródło: powiatnizanski.pl

 

W Bielinach ćwiczyli spryt i umysł

 

Wakacyjne spotkanie przy grach na bielińskich plantach przyciągnęło wielu miłośników dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Rozegrano turnieje w tenisa stołowego, szachy i piłkarzyki.

 

Najmłodsi uczestnicy spędzili miło i bardzo aktywnie czas na zabawach i konkursach z grupą profesjonalnych Animatorów. Bańki olbrzymy, balony, piłki, chusta, klocki, tatuaże i wiele innych atrakcji sprawiły dzieciom wielką radość, a przeciąganie liny z udziałem dzieci i rodziców kontra stowarzyszenie były zwycięskim uwieńczeniem ich zabaw.

 

Rozgrywkom towarzyszyło wiele emocji i chociaż najważniejsza był dobra zabawa i integracja nuta rywalizacji była też obecna. A walczyć było warto. Najlepsi w poszczególnych konkurencjach i grupach wiekowych otrzymali cenne nagrody. W rozgrywkach wzięło udział 63 osoby w różnym wieku.

 

Pogoda dopisała, słoneczko cieszyło się razem z nami, a organizatorzy zapewnili dla wszystkich darmowe lody, zimne napoje i słodki poczęstunek – relacjonuje Magdalena Hasiak koordynator projektu.

 

Uczestnikom zabaw i rozgrywek kibicowali przybyli goście: Adam Mach Wicestarosta Powiatu Niżańskiego, Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Wacław Piędel Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie, Barbara Sibiga Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielinach,Tomasz Siorek Skarbik Gminy i Miasta Ulanów, Paweł Grzywacz Prezes ZUK Spółka z o.o. w Ulanowie. To niedzielne wakacyjne popołudnie w Bielinach można było spędzić tak atrakcyjnie dzięki Stowarzyszeniu „Bieliny – wieś nad Sanem” które zrealizowało projekt pod nazwą „Ćwiczymy spryt i umysł” w ramach Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych 2020 oraz Partnerom: Burmistrzowi Gminy i Miasta Ulanów, Publicznej Szkole Podstawowej w Bielinach, Powiatowi Niżańskiemu, KGW Bukowina, bielińskim Radnym oraz Sołtysowi, którzy organizacyjnie i finansowo wsparli to przedsięwzięcie.

 

Organizatorzy dziękują Wszystkim, którzy służyli swoją pomocą, czasem i pomysłami.

 

 

„Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2020” dofinansowanego ze środków  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, LGD Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON-Rozwój i Innowacja”, Fundacja Przestrzeń Lokalna.”

 

 


 



 

 

Milion na inwestycje

 


Ponad milion złotych otrzymała Gmina i Miasto Ulanów z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Promesę wręczył burmistrzowi Stanisławowi Garbaczowi Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

 

Promesy wiceminister Weber przekazał samorządowcom z naszego powiatu podczas konferencji prasowej 25 czerwca.

 

- Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w trybie pilnym, w odpowiedzi na problemy samorządów związane z mniejszymi wpływami do budżetu przez COVID-19, został stworzony przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego, w ramach samorządowej tarczy antykryzysowej, Fundusz Inwestycji Samorządowych – podkreślał wiceminister. - To władze lokalne zadecydują, na jaki cel przeznaczyć otrzymane środki.

 

Gmina i Miasto Ulanów otrzymała dotację w wysokości 1 034 152 zł. – Dziękujemy za pomoc, która bardzo się przyda na prowadzenie zaplanowanych inwestycji – mówi Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. – Pieniądze wykorzystamy na modernizację stacji uzdatniania wody, budowę kanalizacji i dostosowania budynku szkoły na potrzeby przedszkola.  

 

 


 Gmina i Miasto Ulanów proponuje własne "becikowe"

 

 

Nasza gmina wypłaca jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. O 1000 złotych wsparcia może ubiegać się jedno z rodziców dziecka posiadające pełne prawa rodzicielskie lub opiekun prawny dziecka. Niezależnie od dochodów.

 

 

 

Trzeba jednak spełnić dwa warunki. Pierwszy to zamieszkiwanie na terenie Gminy i Miasta Ulanów co najmniej od 1 roku przed złożeniem wniosku. Drugi to zamieszkiwanie na terenie Gminy i Miasta Ulanów wraz z nowo narodzonym dzieckiem w dniu złożenia wniosku.

 

- Problemy demograficzne dotknęły również naszą gminę – wyjaśnia Stanisław Garbacz, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. – Mamy ujemny przyrost demograficzny. W ubiegłym roku urodziło się u nas 58 dzieci a zmarło 84 osoby. Wprowadzone od tego roku świadczenie traktujemy jako podziękowanie dla tych, którzy mieszkają w naszej gminie, rodzą i chcą wychowywać tu dzieci. Wierzymy, że „becikowe” pomoże odwrócić niekorzystne tendencje demograficzne.

 

Świadczenie obejmuje wszystkie dzieci urodzone od 1 stycznia 2019 roku. Wnioski należy składać w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ulanowie.

 

Do pobrania:

 

UCHWAŁA NR IV/19/2018 RADY MIEJSKIEJ W ULANOWIE z dnia 27 grudnia 2018 r. w sprawie ustanowienia i szczegółowych zasad przyznawania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka

 

WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO JEDNORAZOWEJ ZAPOMOGI Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA WYPŁACANEJ ZE ŚRODKÓW WŁASNYCH GMINY I MIASTA ULANÓW

 

 

 

OŚWIADCZENIE O ZAMIESZKIWANIU NA TERENIE GMINY I MIASTA ULANÓW

 

 

 


 

 

Urząd Gminy i Miasta Ulanów

ul. Rynek 5, 37-410 Ulanów

tel. 015 8763041

fax 015 8763053

e-mail : miasto@ulanow.pl, burmistrz@ulanow.pl

NIP: 865-001-17-45

REGON: 000530494

Nr rachunku bankowego: 10943010324000030320000001

 

Dane do faktury:

Gmina i Miasto Ulanów

ul. Rynek 5, 37-410 Ulanów

NIP: 602-001-65-10

REGON: 830409488


 

Godziny pracy urzędu

poniedziałek 730 -1530

wtorek 800 - 1600

środa 730 -1530

czwartek 730 -1530

piątek 730 -15 30